Wybieramy pierwsze buciki dla dziecka!

Pierwsze buty dla dziecka to ważny zakup. Niemniej jednak nie należy przyspieszać procesu chodzenia, jeśli dziecko nie wykazuje chęci ku temu. Doświadczenia z chodzeniem powinny wynikać z indywidualnych preferencji i chęci. Wtedy dopiero można pomyśleć o pierwszych bucikach.

Kiedy powinno się kupić pierwsze buciki dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka to jak wcześniej wspomnieliśmy sprawa bardzo indywidualna, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Co za tym idzie zaczyna stawiać pierwsze kroki w innym momencie. Nie ma więc reguły na odpowiedni czas na pierwsze buty do nauki chodzenia. Niemniej jednak względy bezpieczeństwa są bardzo ważne.

Jeśli dziecko przebywa na dworze i wychodzimy z nim na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym, oczywiste jest, że w bucikach będzie mu cieplej. Poza tym, że buty mogą służyć do stawiania pierwszych kroków, to dodatkowo mogą pełnić funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

buty dla dziecka

 Alternatywa dla bucików

Dobrą alternatywą dla bucików są skarpetki. Jeśli nie chcemy, aby dziecko chodziło na boso czy to ze względów higienicznych czy bezpieczeństwa, warto pomyśleć o skarpetkach antypoślizgowych. Rozwiązanie to jest także praktyczne na zimnych podłogach lub w miejscach, gdzie to podłoże jest zimne. Skarpetka powinna być idealnie dopasowana do małej stópki. Idealnie ją otulać. Nie może być zbyt ciasna ani zbyt luźna, aby nie przeszkadzała i nie krępowała ruchów. Powodując dyskomfort może zniechęcić dziecko do chodzenia.

Wybór skarpetek, nawet tych antypoślizgowych, jest bardzo duży. Producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu i projektowaniu coraz to nowszych wzorów odpowiadających aktualnym trendom wśród dzieci. Przekrój kreskówek i różnych postaci bajkowych tylko zachęca do zakupu. Pamiętajmy jednak o tym, aby materiał z którego są wykonane skarpetki powinien być przewiewny i sprawiać, że mała stopa będzie oddychać.

Pierwsze buciki dla dziecka powinny być lekkie i przewiewne

Dziecko stawia pierwsze kroki na boso lub w skarpetkach, dlatego pierwsze buty do chodzenia zazwyczaj są kupowane, gdy dziecko próbuje chodzić już poza domem. Staje się to około pierwszego roku życia dziecka. Buty dla rocznego dziecka powinny być lekkie i przewiewne. Bardzo newralgicznym miejscem dla małej stopy jest wewnętrzna część na wysokości stępu. To tam zazwyczaj dochodzi do uszkodzeń. W związku z tym, że małe dziecko ma elastyczne tkanki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to miejsce. Obuwie powinno zatem stabilizować i pionizować stopy po stronie stępu.

Natomiast kostka powinna być ruchoma. Ważną sugestią może okazać się fakt, że pierwsze buty dla dziecka wcale nie powinny być za kostkę. Wręcz przeciwnie – nie powinny być zbyt wysokie. Cholewka powinna kończyć się przed kostką dziecka. Jeśli zimą postawimy na wyższe obuwie cholewka powinna być miękka i elastyczna. Przestrzegając tych kilku rad i wskazówek możemy mieć pewność, że stopy dziecka będą rozwijać się w sposób prawidłowy i nie zagrażający jego zdrowiu.

Podobne wpisy