Wybieramy ubranko do chrztu dla malucha!

Chrzest Święty to zazwyczaj pierwsza duża uroczystość maluszka podczas, której jego strój powinien być odświętny. Jak ubrać dziecko do chrztu, aby nie krępować jego ruchów i zapewnić mu swobodę. O tym już poniżej.

Czy ubranko do chrztu musi być białe?

Kolor biały jest bardzo popularnym kolorem wybieranym na tę uroczystość. Co prawda dzisiaj dopuszczalne są już odstępstwa od tej normy. Niegdyś niedopuszczalne były ubranka do chrztu w innym kolorze, niż biały. Niemniej jednak w ostatnich latach dużo się zmieniło w tym temacie. Dziś już nie obowiązują tak restrykcyjne zasady i zwyczaje. Ubranko do chrztu jest utrzymane w tonacji bieli lub posiada elementy w tym odcieniu, ale nie jest to podstawą. Coraz częściej spotyka się ubranka do chrztu dla dziewczynki w pięknych różowych odcieniach pastelu. Natomiast ubranka do chrztu dla chłopców są w brązach i beżach. Na półkach sklepowych można też spotkać ubranka na chrzest dla chłopca w kolorach błękitu – mogą to być garniturki czy buciki chłopięce. Kombinacje są bardzo różne.

buciki do chrztu

Jak dopasować rozmiar ubranka do chrztu?

Przede wszystkim dziecku musi być wygodnie. Rozmiar ma więc ogromne znaczenie w tym przypadku. Najłatwiej będzie, dobierając rozmiar, sugerować się rozmiarem ciuszków, które dziecko nosi na co dzień. Ubranka na chrzest wymierza się w taki sam sposób jak pozostałe: pod paszkami, mierzy się długość całkowitą czy długość nogawek spodni.

Zmierzone wymiary należy porównać z tabelą w sklepie lub na stronie internetowej, jeśli mamy do czynienia z wysyłkowym zamówieniem. Podstawowa i ważna rzecz: nie mierzy się dziecka tylko ciuszki, które nosi. Ubranko na chrzest dla chłopca czy dziewczynki lepiej kupować tuż przed ceremonią. Wcześniejszy zakup może spowodować, że ubranie będzie za małe lub zbyt ciasne, a wtedy będzie krępować ruchy naszej pociechy.

Lepiej czy kupić czy wypożyczyć ubranko do chrztu

Wcale nie jest powiedziane, że ubranko do chrztu musi być nowe. Najważniejsze, żeby było eleganckie oraz stylowe. Niemniej jednak warto zachować umiar – wszelkie koronki, tiule czy hafty mogą ograniczać ruchy mimo, że będą wyglądać pięknie. Warto wziąć pod uwagę wygodę przede wszystkim dziecka, co może być gwarancją udanej ceremonii. Wybierając odzież do chrztu lepiej wybrać coś odświętnego, coś czego dziecku zazwyczaj nie zakładamy. Chociażby po to, aby podkreślić odświętny charakter całej imprezy, która przecież jest pierwszą wielką uroczystością dziecka. Czy kupować nowe?

Zależy od funduszy i pomysłu rodziców, ponieważ jak wiadomo strój na chrzest zostanie założony tylko raz. W związku z tym na różnych stronach internetowych można znaleźć propozycje wypożyczalni, które w sposób sterylny dbają o odzież, więc nie ma o co się martwić. Mniejszym dzieciom poniżej czwartego miesiąca życia można wybrać komplet składający się z dwóch części. Dzisiaj częściej otula się dziecko kocykiem, nie rożkiem a starsze dzieci ubiera się w sukienki lub garniturki przeznaczone specjalnie na tą okazję.

Podobne wpisy